دکتر قوام الدین تولایی » آسیب های ستون فقرات » بیماری مننگوسل در نوزادان چیست؟
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

بیماری مننگوسل در نوزادان چیست؟

بیماری مننگوسل که معمولاً با نام میلومننگوسل نیز در میان پزشکان متخصص ستون فقرات شناخته می شود، نوعی اسپینا بیفیدا یا نقص تولد است. در این نقص، کانال ستون فقرات و ستون فقرات نوزاد قبل از به دنیا آمدن بسته نمی شوند. از این رو برای نوزاد مشکلات بسیاری به وجود می آید. این نوع نقص تولد را در بیشتر کشورها، نقص لوله عصبی نیز می نامند.

مننگ ها که در اصل بافت پوشاننده نخاع هستند و نخاع، ممکن است از طریق پشت کودک بیرون زده شوند. در برخی موارد پوست پشت نوزاد قادر است نخاع و مننگ ها را بپوشاند، اما در برخی مواقع نیز نخاع و مننگ ها ممکن است به پوست پشت نوزاد بچسبند. این مشکل بیماری مننگوسل را به بار می آورد، و کودکانی که به آن مبتلا می شوند، همیشه شرایط خاص و  احساس درد دارند.

به طور کلی می توانیم نقص تولد را به سه نوع دسته بندی کنیم:

  • مننگوسل ها
  • اسپینا بیفیدا اکولتا
  • مننگومیلوسل یا میلومننگوسل

از میان نقص های نوزاد، مننگومیلوسل از همه شدیدتر بوده و در عین حال اسپینا بیفیدا اکولتا خفیف ترین و شایع ترین نوع از بیماری مننگوسل به شمار می رود.

مهمترین علائم بیماری مننگوسل چه هستند؟

برای آنکه بتوانیم بیماری های مختلف را تشخیص دهیم، ساده ترین راهکار توجه به علائم آن بیماری خواهد بود. نوزادی که مبتلا به مننگومیلوسل است، با مشکل نخاعی متولد می شود. می توان کیسه ای در وسط کمر کودک دید که دلیل آن بیماری مننگومیلوسل خواهد بود. علائم دقیق و شدت این بیماری، به کودک شما بستگی دارد. مننگومیلوسل اغلب بسیار شدید است، زیرا نخاع معمولاً به درستی توسعه پیدا نکرده و مغز معمولاً تحت تاثیر قرار می گیرد.

بروز ناهنجاری در نخاع یا بیماری مننگوسل اغلب باعث مشکلاتی در عملکرد پا، مثانه، و روده فرد می شود. برخی از کودکان ممکن است کنترل کامل مثانه یا روده خود را از دست بدهند، یا آن که پاهای آن ها ممکن است تا حدودی یا کاملاً فلج شود و یا هیچ حسی را درک نکند. اما در کودکان دیگر این قسمت های بدن و عملکرد آن ها، به طور خفیف تحت تأثیر بیماری قرار خواهد گرفت.

از این میان باید به برخی از مهمترین علائم بروز ناهنجاری مننگوسل در کودکان، چنین اشاره نماییم:

  • تغییر شکل های ارتوپدی
  • بدشکلی کیاری (نقص ساختاری در بخشی از مغز که تعادل بدن را کنترل می کند)
  • هیدروسفالوس (ایجاد مایع در جمجمه که منجر به تورم در مغز می شود)

از طرف دیگر، چون نخاع آسیب دیده در معرض دید قرار دارد، کودکی که بیماری مننگوسل دارد در معرض خطر ابتلا به مننژیت باکتریایی نیز قرار خواهد داشت. پس باید بیشتر مراقب ایشان بود.

بیماری مننگوسل در نوزادان
بیماری مننگوسل در نوزادان

چه چیزی باعث بروز مشکل مننگومیلوسل می شود؟

هنوز هیچ کدام از پزشکان متخصص موفق نشده اند دلیل بروز مشکل مننگوسل را در بدن نوزادان کشف کنند. اما برخی بر این اعتقاد هستند، که ممکن است کمبود اسید فولیک قبل از بارداری و در اوایل بارداری، منجر به بروز اختلال در تشکیل شدن کامل نخاع نوزاد شده باشد. این وضعیت همچنین ممکن است تا حدودی ژنتیکی بوده، اما در بسیاری از موارد نیز می توان شاهد عدم ارتباط خانوادگی در بروز این مشکل در نوزادان بود.

میلومننگوسل را چگونه درمان می کنند؟

بیماری مننگوسل به طور معمول در اوایل بارداری تشخیص داده می شود. پس از آن برخی از مادران تصمیم می گیرند که نوزاد را سقط کنند. اما در صورتی که برخی از مادران این راهکار را انتخاب نکنند، باید بدانند که پس از به دنیا آمدن کودک، لازم است حتما بر روی بدن او عمل جراحی انجام شود. جراحی سریع می تواند از کودک شما در برابر عفونت هایی مانند مننژیت محافظت نماید.

برخی از پزشکان نیز، ممکن است مصرف آنتی بیوتیک ها را به عنوان یک اقدام اضافی در جلوگیری از بروز این دست عفونت ها، برای نوزاد تجویز کنند. اگر کودک شما هیدروسفالوس داشته باشد که گاهی این بیماری را آب روی مغز می نامند، ممکن است نیاز به شنت داشته باشد. شنت در واقع مایع اضافی را از اطراف مغز تخلیه کرده و فشار را بر روی بدن کاهش می دهد.

اصولا کودکانی که به بیماری مننگوسل مبتلا هستند، قادر به کنترل کردن مثانه خود نمی باشند. از این رو آنها برای تخلیه مثانه خود، حتما به کاتتر نیاز خواهند داشت. زیرا این بیماری قادر است بر روی اندام تحتانی آنها تاثیر گذاشته، و استفاده از بریس برای آنها واجب گردد. بریس ها از جمله وسایل ارتوپدی هستند که با استفاده از آنها می توان از پاها و قسمت های اصلی بدن به خوبی پشتیبانی کرد.

بهتر است این نکته را بدانید که کودکان در بیشتر مواقع می توانند بیماری مننگوسل را به طور دائمی درمان کنند. اما پس از آن برای اطمینان از درمان این مشکل، بهتر است مرتبا به پزشک مراجعه کنند. البته برخی از بیماران نیز ممکن است مجبور شوند کل زندگی خود را با ویلچر سپری کنند. زیرا درمان این بیماری کار حساس و دشواری بوده و کسب نتیجه آن قطعی نخواهد بود.

نحوه تشخیص بیماری مننژیومیلوسل چگونه است؟

برای آنکه بتوانید بروز بیماری مننگوسل را در نوزاد تشخیص دهید، انجام سونوگرافی در سه ماهه دوم بارداری می تواند موثر باشد. مادران در این دوران اقدام به انجام آزمایشات مختلفی می نمایند، که این آزمایشات می تواند کمک کند تا شرایط مختلفی از جمله مننگومیلوسل، سندرم داون و سایر بیماری های مادرزادی کودک به راحتی تشخیص داده شود.

اگر به مادرانی که نوزادی با بیماری مننگوسل دارند توجه نمایید، متوجه می شوید که میزان آلفا فتوپروتئین مادر (AFP) در دوران بارداری حالت افزایشی داشته است. در صورتی که این مشکل در آزمایشات اولیه نشان داده شود، می توان با انجام آزمایشات دیگری همچون سونوگرافی یا آمنیوسنتز بارداری، بروز این مشکل در نوزاد را تایید کرد.

برای آنکه بتوانید از بروز بیماری نقص لوله عصبی یا مننگوسل در نوزاد خود جلوگیری نمایید، می توانید در دوران بارداری مصرف مکمل های اسید فولیک را بیشتر کنید. اسید فولیک دارای ویتامین B بوده که در رشد سلول های قرمز خون بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر مصرف این مکمل در دوران بارداری می تواند برای سلامت نوزاد بسیار مناسب و تاثیر گذار باشد.

سخن پایانی:

بیماری ها و مشکلات مربوط به تنگی کانال نخاعی یا دیسک گردن و به طور کلی تمام بیماری های مربوط به متخصص مغز و اعصاب توسط دکتر قوام الدین تولایی بررسی شده و ایشان می توانند درمان های مورد نیاز هر یک را تشخیص داده و در صورت نیاز اقدام به جراحی ستون فقرات به جهت درمان بیماری نمایند.

ضمنا به جهت مشاوره با دکتر تولایی می توانید از طریق سامانه آنلاین ماوراطب با ایشان به طور آنلاین مشاوره داشته باشید.

https://www.healthline.com/health/myelomeningocele#longterm-outlook

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
اسپوندیلوز ستون فقرات

اسپوندیلوز ستون فقرات

اسپوندیلوز ستون فقرات یک بیماری است مربوط به پارگی و فرسایش دیسک های ستون فقرات در ناحیه گردن، که مربوط به بالا رفتن سن است. همان طور که دیسک های کمر دهیدراته شده و کوچک می...

تنگی کانال نخاعی گردن

تنگی کانال نخاعی گردن

نخاع یک ستون متشکل از رشته  سلولهای عصبی است که  درون یک لوله استخوانی به نام ستون فقرات جای دارد. به هردلیل که حفره ستون فقرات تنگ شود نخاع می تواند تحت فشار قرار...

اسکولیوز کمر یا انحراف ستون فقرات(Scoliosis)

اسکولیوز کمر یا انحراف ستون فقرات(Scoliosis)

اسکولیوز کمر به انحراف سنتون فقرات به یک طرف که در بیشتر مواقع از سن بلوغ در افراد بروز می کند، گفته می شود. با اینکه دلیل عمده بروز این بیماری را  فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *