دکتر قوام الدین تولایی » کمر درد » جراحی برای کمر درد
مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

جراحی برای کمر درد

در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در مورد عارضه کمر درد صحبت کنیم. این عارضه خود یک بیماری نبوده، بلکه به عنوان علائم  بیماری به شمار می رود. به طور کلی وجود درد در هر ناحیه بدن نشان از وجود مشکل درآن ناحیه  می باشد. معمولا دردها در بدن همراه با ایجاد التهاب در آن ناحیه هستند. بنابراین می توان گفت یکی از علت های اصلی که سبب تحریک گیرندهای درد در بدن می شود، فاکتورهای التهابی می باشد.

برای مثال اگر شما جایی از پوست دست خود را فشار دهید ممکن است سبب ایجاد درد در آن ناحیه همراه با قرمزی شود.  اگر بخواهیم مکانیسمی تر به قضیه نگاه کنیم اعمال فشار سبب تولید فاکتورهای التهابی می شود که علت ایجاد قرمزی و درد است.

جراحی برای کمر درد

جراحی برای کمر درد

با توجه به مطالب گفته شده، اگر در ناحیه ای مثل کمر هم درد وجود دارد، نشان از این است که در آن ناحیه عاملی سبب ایجاد التهاب و در نتیجه درد شده است. در این مقاله قرار است تا با جزئیات بیشتری در مورد آن صحبت کنیم. به همین دلیل موارد زیر را بررسی می کنیم.

 • علل ایجاد کمر درد
 • پیشگیری از بروز آن
 • راهکارهای تشخیصی
 • چه زمانی نیاز خواهد بود تا به جراحی آن بپردازیم؟

علل ایجاد کمر درد

عوامل مختلفی در ایجاد این عارضه در بدن موثر هستند. جالب است که بدانید، اعصاب موجود در نواحی مختلف کمر همه با یک رشته عصبی در نهایت به مغز متصل می شود. همین موضوع باعث شد تشخیص علل ایجاد درد در نواحی کمری و البته شکمی اندکی مشکل باشد. اما معمولا عوامل زیر دخیل در ایجاد درد در نواحی کمری هستند.

 • وجود بیماری سرطان در طناب نخاعی
 • بیماری دیسک کمر و وجود دیسک معیوب و در بین مهره های کمری
 • وجود نقص در اعصاب سیاتیک که معمولا در اثر ایجاد فشار بر روی ای اعصاب ایجاد می شود.
 • وجود التهابات گسترده در ناحیه مفصل ها که سبب ایجاد دردهای زیادی در این ناحیه می شود.
 • وجود عفونت در کلیه ها
 • وجود عفونت های سیستمیک در نواحی ستون فقرات.

پیشگیری از کمر درد

همانطور که در مطلب قبل هم مشاهد شد، از مهم ترین علل ایجاد کمر درد وجود نواقص در مهرها و استخوان های کمری می باشد. سبک زندگی غلط و نداشتن فعالیت های ورزشی درست سبب می شوند تا همواره ستون فقرات ما فشار بسیار زیادی را متحمل شود. اعمال فشار پیوسته به ستون فقرات سبب ایجاد نقص و التهاب در استخوان های آن خواهد شد که زمینه ساز بروز بیماری های متعددی است. یکی از فاکتورهایی که در پیشگیری از بروز این بیماریها و عارضه ها موثر می باشد، انجام حرکت های ورزشی و اصلاحی است. البته تغییر سبک زندگی و ترک عادات غلط هم می تواند تا حدود بسیار زیادی در پیشگیری از ایجاد بیماری موثر باشد.

تشخیص کمر درد

 • یکی از راهکارهای تشخیصی که البته به تشخیص اولیه بیماری منجر می شود، معاینات پزشکی می باشد. در بسیاری از موارد وجود هر نقصی معمولا در معاینات اولیه پزشکی قابل تشخیص می باشد.
 • از روش های تشخیصی موثر استفاده از تست های آزمایشگاهی می باشد. وجود التهابات در نواحی ستون فقرات سبب افزایش در برخی فاکتورهای بیوشیمی و هماتولوژی می شود که نتیجه آن تشخیص محل بیماری خواهد بود. معمولا آزمایشاتی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد شامل تست های تحلیل استخوان و فاکتورهای التهابی است که البته تخصصی نبوده و نیازمند روش های تشخیصی بیشتری است.
 • استفاده از روش های تصویربرداری مثل روش ام آر آی و سی تی اسکن هم می تواند تا حدود بسیار زیادی در تشخیص دقیق علل ایجاد بیماری موثر باشد.

چه زمانی نیاز خواهد بود تا به جراحی آن بپردازیم؟

اگر وجود عارضه کمر درد مربوط به سبک زندگی غلط و یا بلند کردن جسم سنگین باشد، معمولا با استراحت و انجام حرکات اصلاحی قابل درمان بوده و نیازی با راهکارهای درمانی دیگر نخواهد بود. اما اگر علل ایجاد آن وجود بیماری های ذکر شده باشد. حتما نیاز خواهد بود تا فرد تحت درمان های تخصصی تری قرار بگیرد. اگر پس از تشخیص بیماری مشخص شود که فرد دچار دیسک کمر و یا شکستگی در نواحی مختلف استخوان های مهره است، مهم ترین اقدامات درمانی برای فرد جراحی خواهد بود. اما وجود التهاب که در نتیجه وجود عفونت و یا سرطان باشند، بسته به نوع بیماری و شدت آن پزشک ممکن است درمان های دارویی و یا جراحی پیشنهاد کند. در ادامه دردهای موجود در ناحیه کمر که باید در صورت وجود، به پزشک مراجعه شود تا بیان می کنیم.

 • دسته اول دردهای شدید و ناگهانی هستند که در قسمت های کمر و شکم ایجاد شده و معمولا همراه با حالت تهوع و استفراغ هستند. این گروه دردها معمولا در کودکان و نوجوانان رایج تر بوده و نیاز به رسیدگی و مراجعه به پزشک دارند.
 • دسته دوم دردهای مزمن بوده که شدت زیادی نداشته ولی به صورت پیوسته فرد را درگیر می کند. این دردها نیز عادی نبوده و حتما باید به پزشک مراجعه شود.
 • دسته سوم دردهای هستند که به یکباره شروع شده ولی شدید نیستند و با مصرف مسکن قطع می شوند. اما زمانی که اثر مسکن از بین می رود دوباره فرد را درگیر می کنند. ایم دردها هم عادی نبوده و فرد در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کند.
 • دسته چهارم دردهای هستند که بسیار خفیف بوده اما همراه با حالت تهوع و استفراغ شدید می باشند. این نوع درها هم با اینکه خفیف هستند، اما عادی نبوده و فرد سریعا باید به پزشک مراجعه کند.

به طور کلی پزشکان توصیه می کنند که درد موجود در ناحیه کمر را جدی بگیرید، چرا که ممکن است علائم بیماری حادی در فرد باشد که تشخیص زودهنگام این بیماری تاثیر بسیار زیادی  در درمان آن خواهد داشت. مهم ترین نکته در پیگیری درد ایجاد شده شروع یکباره آن است. معمولا بیماری هایی چون سرطان و عفونت ها مختلف دارای دردهای سریع و با شدت هستند. البته برای تشخیص آن ها نیاز به آزمایشات تخصصی تری خواهد بود.

خلاصه نکات مقاله

کمر درد در واقع خود بیماری نبوده و علائم بیماری به حساب می آید. یعنی اگر به هر دلیلی در ناحیه کمر دارای دردهای مزمن و یا شدید هستید، این شرایط نشان از وجود بیماری می باشد و باید به پزشک مراجعه کنید. طبیعتا زمانی این عارضه نیازمند درمان خواهد بود که مشخص شود در فرد بیماری خاصی وجود دارد. ولی پزشکان توصیه می کنند اگر به هر علتی در ناحیه کمر دچار درد هستید که شدید و یا خفیف و ادامه دار می باشد، در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید.

منابع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/in-depth/back-surgery/art-20048274

https://www.health.harvard.edu/pain/when-is-back-surgery-the-right-choice

https://www.spine-health.com/conditions/lower-back-pain/surgery-lower-back-pain

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان کمردرد

درمان کمردرد

کمر درد یکی از شایعترین درد های استخوانی و اسکلتی است که سالانه افراد زیادی به آن مبتلا می شوند. کمر به علت پشتیبانی از ستون فقرات و همچنین تحمل وزن سر و باسن تحت فشار بیشتری...

درمان غیر جراحی دیسک کمر

درمان غیر جراحی دیسک کمر

دردهای ناشی از مشکلات دیسک کمر می توانند به قدری شدید باشند که، موجب ناتوانی فرد جهت انجام کارهای روزمره شوند. به گونه ای که فرد قادر به حرکت کردن و یا بلند شدن از جای خود نباشد....

8 راهکار مهم برای درمان کمردرد بعد از زایمان

8 راهکار مهم برای درمان کمردرد بعد از زایمان

کمردرد از دردهای بسیار شایع در میان افراد است که، می تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند. انواع کمردرد متفاوت بوده و تشخیص نوع آن بسیار مهم است. یکی از معمول ترین دلایل کمردرد در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *