مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

جراحی تومور مغزی

تومورهای مغزی معمولا به صورت غیر طبیعی در پایه جمجمه، مغز و در مایع مغزی نخاعی ایجاد می شوند. این تومورها دارای علائم مختلفی هستند، که از جمله مهمترین آنها باید به نقص هماهنگی حرکتی و بدنی، اختلال گفتار، از دست دادن حافظه، سرگیجه و استفراغ، مشکلات حواس حیاتی مانند بینایی و شنوایی، سردرد مداوم، فلج، تغییرات خلقی و شخصیتی و از دست دادن عملکردهای شناختی اشاره کنیم. برای برطرف کردن این مشکلات نیاز به انجام جراحی تومور مغزی خواهد بود. به همین منظور باید به جراح مغز و ستون فقرات مراجعه شود.

تومورهای اولیه اصولا در سیستم عصبی مرکزی یا مغز سرچشمه گرفته، در حالی که تومورهای بدخیم، در مغز رشد می کنند و همچون سرطان به دیگر قسمت های بدن نیز بذرپاشی می نمایند. بیشتر تومورهای مغزی بدخیم بوده و نمی توان به راحتی آنها را درمان کرد. اما با جراحی تومور مغزی شاید بتوان در مرحله اولیه، این بیماری را کنترل نمود تا بیش از این در بدن منتشر نشود.

برخی از نمونه های اولیه تومورهای مغزی مننگوسل هستند، که به آرامی رشد نموده و می توان آنها را با جراحی تومور مغزی به راحتی از بدن حذف کرد. روش های دیگری نیز برای درمان این مشکل وجود دارد، که از این میان می توانیم به پرتو درمانی، شیمی درمانی و … اشاره کنیم.

جراحی تومور مغزی

جراحی تومور مغزی

آیا هر سردردی نشانه تومور مغزی است؟

بسیاری از افراد با دچار شدن به سرردردهای ناگهانی دچار اظطراب شده و نگران وجود تومور مغزی در سر خود م یشوند. اما آیا این گمان صحیح است؟ به گفته دکتر تولایی هر سردردی نشانه تومور نیست. نگران نباشید. صحیبتهای دکتر تولایی در خصوص سردرد و تومورهای مغزی را از زبان ایشان ببینید و بشنوید.

جراحی تومور مغزی چه کمکی به بیمار می کند؟

جراحی اولین و رایج ترین روش درمان برای اکثر بیماران مبتلا به تومور مغزی است. جراحی تومور مغزی می تواند موارد زیر را برای بیمار ارائه دهد:

  • حذف کامل (برداشتن و خارج کردن) برخی از تومورهای مغزی
  • حذف نسبی تومورها (برداشتن قسمتی از تومور) در نزدیکی مناطق حساس مغز برای تسکین علائم و تسهیل یا افزایش اثربخشی سایر درمان ها
  • بیوپسی یا نمونه برداری یک روش جراحی برای برداشتن نمونه ی کوچکی از تومور مغزی بیمار جهت بررسی و آزمایش در زیر میکروسکوپ است که معمولاً در حین عمل جراحی برای برداشتن تومور انجام می شود. بیوپسی پزشکان را قادر می سازد تا تشخیص را تایید کرده و مناسب ترین درمان را برای بیمار توصیه و تجویز کنند.
  • کیفیت زندگی بهتر: فشار کمتر در جمجمه می تواند به معنی کاهش علائم و بهبود عملکرد (به عنوان مثال، فکر کردن، صحبت کردن یا دیدن بهتر) مغز باشد

بیشتر بخوانید : جراحی کایفوپلاستی به چه منظوری انجام می گیرد؟

جراحی تومور مغزی بدخیم

آنچه باید در این رابطه بدانید

جراح مغز و اعصاب شما می تواند آنچه که شما باید در مورد گزینه های جراحی برای تومورهای بدخیم مغز بدانید، از قبیل گزینه های جراحی موجود، بیوپسی در حین عمل جراحی، نحوه انتخاب مرکز تومور مغزی، و دوره پیش بینی شده ای برای تکمیل درمان، زمان بهبود و نتایج درمان را به شما ارائه دهد.

اصلی ترین چالش در جراحی تومور مغزی برداشتن بخش بیشتری از تومور تا حد امکان و  بدون وارد کردن آسیب جدی به بافت طبیعی مغز است که نیاز به مهارت و تجربه و همچنین فناوری های پیشرفته و یک تیم از پزشکان و جراحان متخصص و با تجربه که هماهنگ شده هستند، دارد.

تیم جامع تومور مغزی همچنین با متخصصان عصب شناسی (پزشکانی که در استفاده از تکنیک های مسدود کننده درد یا تجویز داروها در حین جراحی مغز و اعصاب تخصص دارند) همکاری می کند و اطمینان حاصل می کند که هر بیمار مناسب ترین نوع بیهوشی و درمان را برای تومور مغزی خود دریافت می کند.

درمان انواع تومورهای بدخیم و خوش خیم مغزی

انواع تومورهای مغزی

بهترین روش های درمانی برای تومور مغزی

در ادامه شرح انواع متداول درمان های مورد استفاده برای تومور مغزی ذکر شده است. برنامه مراقبت و درمان شما همچنین ممکن است شامل درمان علائم و عوارض جانبی تومور نیز باشد که بخش مهمی از مراقبت های پزشکی شما را تشکیل می دهد.

برخی از انواع تومورهای مغزی به سرعت رشد می کنند در حالی که تومورهای دیگر رشد آرامتری دارند. با در نظر گرفتن همه ی این عوامل، پزشک با شما در مورد روش درمانی مناسب برای تومور و شرایط جسمی شما و نیز زمان شروع درمان پس از انجام آزمایش ها و بررسی نتایج و تشخیص دقیق بیماری، صحبت خواهد کرد.

گزینه های درمانی برای تومور مغزی شامل مواردی مانند جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و درمان هدفمند می باشد. برای تومورهای مغزی با درجه پایین، جراحی ممکن است تنها درمان مورد نیاز باشد، به خصوص اگر تمام تومور قابل برداشتن باشد. اما در صورت باقی ماندن تومور قابل مشاهده پس از جراحی، ممکن است از پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز در ادامه و تکمیل درمان بیمار استفاده شود. برای تومورهای درجه بالاتر، درمان معمولاً با جراحی شروع می شود و پس از آن پرتو درمانی و شیمی درمانی انجام می شود. برنامه درمانی دقیق شما توسط تیم مراقبت های پزشکی و بر اساس ویژگی های تومور و سطح سلامت جسمی شما تهیه می شود.

عوامل تاثیر گذار در درمان تومور مغزی

گزینه ها و توصیه های درمانی که به بیمار ارائه می شوند به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • اندازه، نوع و درجه و محل قرار گیری تومور مغزی
  • این که آیا تومور بر قسمت های حیاتی مغز فشار وارد می کند یا خیر
  • این که آیا تومور و سلول های سرطانی آن به قسمت های دیگر CNS یا بدن گسترش یافته و یا نه
  • عوارض جانبی احتمالی ناشی از خود تومور و یا روش های درمانی
  • خواسته ها و ترجیحات و سطح سلامت کلی بیمار

درمان موفقیت آمیز تومورهای مغزی می تواند چالش برانگیز باشد. سد خونی-مغزی (Blood – brain barrier) در بدن به طور معمول از مغز و نخاع در برابر مواد شیمیایی مضر محافظت می کند. اما این بخش از سیستم ایمنی بدن، از تأثیرگذاری بسیاری از انواع شیمی درمانی بر تومور نیز جلوگیری می کند. چنانچه تومور در نزدیکی قسمت های حساس مغز یا نخاع باشد، جراحی می تواند کاری دشوار و خطرساز باشد. حتی زمانی که جراح می تواند تومور اصلی را به طور کامل برداشته و خارج کند، ممکن است قسمت هایی از تومور باقی بماند که برای مشاهده یا برداشتن در حین جراحی بسیار کوچک هستند. پرتودرمانی که برای از بین بردن این قسمت های باقی مانده انجام می شود، می تواند به بافت های سالم اطراف بستر تومور نیز آسیب برساند.

تومور مغزی
تومور مغزی

چطور می توانیم بهترین نتیجه را از جراحی بگیریم؟

برای همه ما مهم است که پس از جراحی نتیجه مطلوب بگیریم ؛ اما چگونه امکان پذیر است؟ توضیحات دکتر تولایی در این باره می تواند به شما کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی ما بر آن بود که نشانه های تومور مغزی را برشماریم و همچنین راه های درمان تومور مغزی را بیان کردیم. جهت هر گونه مشاوره با بهترین جراح مغز و ستون فقرات می توانید از طریق تلفن و وقت دهی حضوری و یا مشاوره آنلاین اقدام کنید.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *