مدت زمان مطالعه۶ دقیقه

جراحی تومور مغزی

تومورهای مغزی معمولا به صورت غیر طبیعی در پایه جمجمه، مغز و در مایع مغزی نخاعی ایجاد می شوند. این تومورها دارای علائم مختلفی هستند، که از جمله مهمترین آنها باید به نقص هماهنگی حرکتی و بدنی، اختلال گفتار، از دست دادن حافظه، سرگیجه و استفراغ، مشکلات حواس حیاتی مانند بینایی و شنوایی، سردرد مداوم، فلج، تغییرات خلقی و شخصیتی و از دست دادن عملکردهای شناختی اشاره کنیم. برای برطرف کردن این مشکلات نیاز به انجام جراحی تومور مغزی خواهد بود.

تومورهای اولیه اصولا در سیستم عصبی مرکزی یا مغز سرچشمه گرفته، در حالی که تومورهای بدخیم، در مغز رشد می کنند و همچون سرطان به دیگر قسمت های بدن نیز بذرپاشی می نمایند. بیشتر تومورهای مغزی بدخیم بوده و نمی توان به راحتی آنها را درمان کرد. اما با جراحی تومور مغزی شاید بتوان در مرحله اولیه، این بیماری را کنترل نمود تا بیش از این در بدن منتشر نشود.

برخی از نمونه های اولیه تومورهای مغزی مننگوسل هستند، که به آرامی رشد نموده و می توان آنها را با جراحی تومور مغزی به راحتی از بدن حذف کرد. روش های دیگری نیز برای درمان این مشکل وجود دارد، که از این میان می توانیم به پرتو درمانی، شیمی درمانی و … اشاره کنیم.

جراحی تومور مغزی
جراحی تومور مغزی

بهترین روش های جراحی تومور مغزی 

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد، اما از آن میان می توانیم به روش های موثری از جمله موارد زیر اشاره کنیم.

  • پرتو درمانی برای برطرف کردن تومور مغزی

پرتودرمانی یا رادیوتراپی، یکی از بهترین روش های درمانی تومور مغزی به شمار می رود. می توان با پرتوهای پرقدرت برای آسیب رساندن به سلولهای سرطانی و جلوگیری از رشد آنها استفاده کرد. ممکن است با جراحی تومور مغزی، بافت های تومور به خوبی برداشته نشوند یا سلول های سرطانی از بین نروند. از این رو پرتو درمانی راهکاری عالی خواهد بود، که می تواند به از بین بردن تومور کمک کند.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره تومور مغزی

از سوی دیگر برخی از بیماران به دلایل مختلفی ممکن است قادر نباشند جراحی تومور مغزی انجام دهند. از این رو برای این دسته از افراد نیز پرتو درمانی یک راهکار عالی برای رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد بود. می توان با دو روش اقدام به پرتو درمانی نمود، که هر یک از آنها به میزان قابل توجهی در درمان بافت های آسیب دیده مغزی کمک رسان خواهند بود.

  • انجام عمل جراحی برای از بین بردن تومور مغزی

جراحی تومور مغزی یک روش درمانی معمول برای از بین بردن بیشتر تومورهای مغزی است. برای برداشتن تومور مغزی، جراح مغز و اعصاب در جمجمه شکافی ایجاد می کند، تا تومور را از مغز خارج کند. به این عمل جراحی کرانیوتومی نیز گفته می شود.، که در بیشتر موارد، جراح تلاش می کند تا کل تومور مغزی را از بین ببرد. در صورتی که توموری که به بافت های حیاتی بدن آسیب می رساند، به طور کامل از مغز برداشته نشود، پزشک می تواند بخش عمده ای از تومور را با جراحی از بین ببرد.

حذف جزئی تومور با کاهش فشار بر مغز، به تسکین علائم بیماری کمک می کند و میزان تومور باقی مانده در مغز را نیز می توان با پرتودرمانی یا شیمی درمانی از بین برد. بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید، که برخی از تومورها را نمی توان با جراحی تومور مغزی برداشت. در این موارد، پزشک تنها با برداشتن نمونه کوچکی از تومور، ابتدا اقدام به بررسی آن می کند.

پزشک پس از بررسی می تواند تشخیص دهد که نوع سلول های موجود در تومور مغزی از چه نوعی است، و چه روش درمانی برای از بین بردن آن مناسب تر خواهد بود. در برخی مواقع نمونه برداری با سوزن انجام می شود. برای این کار، پزشکان از یک قاب مخصوص سر (مانند هاله) و سی تی اسکن یا MRI برای تعیین محل دقیق تومور استفاده می نمایند. پس از آن جراح یک سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد کرده و سپس یک سوزن را به سمت تومور هدایت می کند. این روش جراحی تومور مغزی را بیوپسی یا درمان استریوتاکسی نیز می نامند.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره تومور مغزی

روش های پیشرفته دیگری نیز برای انجام جراحی تومور وجود دارد، که از جمله آنها می توانیم به نقشه برداری از مغز برای یافتن مسیرهای عملکردی در مجاورت تومورها، انجام آندوسکوپی برای نمونه برداری، و باز کردن مسیرهای مایع نخاعی از طریق دامنه کوچک، و برداشت تومور به کمک روش استریوتاکسی در حین عمل اشاره کنیم. این روش های جراحی تومور مغزی قادر هستند بخش زیادی از تومور را از مغز خارج کنند.

  • شیمی درمانی برای از بین بردن تومور

معمولا برخی از پزشکان پس از انجام جراحی تومور مغزی، به بیمار پیشنهاد می کنند تا اقدام به شیمی درمانی نماید. تا از این طریق بتواند به طور کلی تمام بافت های تومور را از مغز خارج کند. ممکن است در این روش پزشک تنها از یک دارو استفاده کند، که این دارو یا خوراکی است و یا به صورت تزریق در عضله یا رگ انجام می شود.

معمولا از روش شیمی درمانی به صورت دوره ای استفاده می شود، لازم است بیمار یک دوره درمانی را سپری کرده، پس از آن دوره درمان دیگر را آغاز کند. در این روش درمان تومور، برخلاف جراحی تومور مغزی نیازی نیست بیمار در بیمارستان بستری شود. از طرف دیگر نیز می توان به راحتی داروهای تجویز پزشک را از داروخانه ها و کلینیک ها تهیه کرد.

البته برخی از بیماران که دارای شرایط خاصی هستند، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشند، که این بستری مدت کوتاهی انجام خواهد شد. برای آن که بتوان با این روش درمانی تومور مغزی را از بین برد، لازم است شیمی درمانی به صورت مستقیم در حفره تومور قرار گیرد. در غیر این صورت بیمار موفق نخواهد شد به نتیجه مطلوب از این روش درمانی دست یابد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره تومور مغزی

پس به طور کلی هر بیماری که اقدام به جراحی تومور مغزی می نماید، نمی تواند موفق به پاکسازی کامل مغز خود از این تومورها شود. از این رو لازم است با استفاده از روش های دیگی همچون پرتو درمانی و شیمی درمانی،  باقی مانده های تومور را از مغز خود خارج کند. این راهکار بدون شک نتیجه مناسبی را برای بیمار در پی خواهد داشت.

https://www.ucsfhealth.org/conditions/brain-tumor/treatment

ttps://www.ipc.nl/specialties/brain-tumor-center/

https://www.cancer.net/cancer-types/brain-tumor/types-treatment

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *