دکتر قوام الدین تولایی » جراحی ستون فقرات » راهنمای کامل جراحی ستون فقرات
مدت زمان مطالعه۲۵ دقیقه

راهنمای کامل جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات به چه کسانی توصیه می شود؟ آیا تنها راه درمانی مشکلات ستون فقرات جراحی است ؟ بالا رفتن سن، مکانیسم های نامناسب بدنی، تروما و یا ناهنجاری ساختاری می توانند باعث آسیب ستون فقرات و در نهایت پشت درد، کمر درد یا علائمی از قبیل پا درد، بی حسی و یا ضعف در پاها شوند. پشت درد مزمن، شرایطی است که نیاز به تشخیص و درمان قطعی دارد.

آنچه در این مقاله می خوانید پنهان

قبل از آمادگی برای جراحی، دیگر گزینه های درمان از سوی پزشک بررسی خواهد شد. درمانی که در نظر گرفته می شود باید به گونه ای باشد که بیمار بتواند به توانایی مطلوبی در انجام کارهای خود برسد.

در بسیاری از افرادی که از کمر درد رنج می برند، جراحی ستون فقرات می تواند تنها گزینه درمانی باشد. با این حال، می توانیم این خبر خوب را بدهیم که در بسیاری از موارد، کمر درد و پشت درد با درمان های غیر جراحی بهبود خواهد یافت.

در این مقاله سعی می کنیم به جنبه های مختلف جراحی ستون فقرات بپردازیم. با ما در این مقاله همراه باشید.

درمان آسیب های نخاعی

چه اصول علمی برای درمان آسیب های نخاعی و ستون فقرات وجود دارد؟ آیا پزشک بر اساس سلیقه خود اقدام به درمان بیمار می کند؟ درصورتیکه نخاع فرد آسیب ببیند چه اقدامات درمانی می توان انجام داد؟ پاسخ تمامی این پرسش ها را از زبان دکتر قوام الدین تولایی ببینید و بشنوید.

عمل جراحی ستون فقرات

تصویربرداری کامپیوتری امکان مشاهده بهتر را برای جراح فراهم می کند. به علاوه این که، پیچ ها و یا پروتزها با دقت بیشتری در ناحیه مورد نظر قرار خواهند گرفت.

تصاویری که قبل از جراحی از بیمار گرفته می شوند، با تصاویر گرفته شده در طول جراحی ادغام می شوند تا نمای بهتری از آناتومی ستون فقرات و ناحیه جراحی در اختیار جراح قرار بگیرد.

سی تی اسکن و اشعه ایکس زمان واقعی، از جمله تست هایی هستند که قبل از جراحی انجام می شوند تا دقت و ایمنی جراحی بالا برود.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی ستون فقرات به روش کم تهاجمی برای تمامی بیماران مناسب نیست. باید این اطمینان حاصل گردد که روش کم تهاجمی مزایای بیشتری را در مقابل جراحی به روش باز برای بیمار به همراه دارد.

عمل جراحی ستون فقرات
عمل جراحی ستون فقرات

روش های جراحی ستون فقرات

صرف نظر از این که جراحی ستون فقرات به روش باز انجام شود یا کم تهاجمی، باید امکان دسترسی به این ناحیه از مسیرهای مختلف فراهم گردد. از جمله:

– دسترسی به ستون فقرات از قسمت جلوی بدن از طریق شکم

– ایجاد برشی در قسمت پشت

–  دسترسی به ستون فقرات از قسمت میانی

روش های شایع جراحی ستون فقرات

از جمله روش های جراحی ستون فقرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دیسککتومی-یا-میکرودیسککتومی
دیسککتومی-یا-میکرودیسککتومی
لامینکتومی
لامینکتومی
فورامینوتومی
فورامینوتومی
لامینوتومی
لامینوتومی
تعویض دیسک
تعویض دیسک
فیوژن ستون فقرات
فیوژن ستون فقرات

دیسککتومی یا میکرودیسککتومی

 برداشت دیسک بین مهره ای بیرون زده که نتیجه آن این است که فشار از روی اعصاب فشرده شده برداشته خواهد شد. میکرودیسککتومی، جراحی غیر تهاجمی می باشد. در این روش قسمتی از دیسک بین مهره ای بیماراز ستون فقرات خارج میشود از این روش درمانی بیشتر برای فتق دیسک بین مهره ای استفاده می کنند.

لامینکتومی

برداشت صفحه استخوانی ریز از روی مهره های کمر که لامینیت نام دارد. این روش جراحی با هدف افزایش فضای داخل کانال نخاعی و تسکین درد و فشار صورت می گیرد.از روش لامینکتومی برای درمان تنگی کانال نخاعی استفاده میشود . لامینای مهره کمر برداشته میشود بدین طریق کانال نخاعی وسیع شده و فضای بیشتری ایجاد می گرددمعمولا از این روش برای افراد جوان و  زیر 35 سال استفاده نمی شود؛ چراکه امکان دارد عدم ثبات ستون مهره ای دیده شود.

لامینوتومی

 برداشت بخشی از قوس مهره ای (لامینا) که نخاع را تحت پوشش قرار می دهد. در این روش، استخوان کمتری نسبت به روش لامینکتومی برداشته می شود.

فورامینوتومی

 برداشت استخوان و یا بافت در جایی که اعصاب منشعب می شود و از ستون فقرات خارج می گردددر این روش موارد ناخواسته از حفره استخوانی ( فورامن ) در محل ریشه عصب کانال نخاعی ، حذف می کند یا حفره استخوانی را بزرگ می کند این جراحی در درمان دیسک های بیرون زده یا مفاصلی که در اثر افزایش سن ضخیم شده اند ، باعث ایجاد حس درد و ضعف در پاها می شود. تکه های کوچک استخوان که بر روی عصب است ، به وسیله یک شکاف کوچک حذف شده و به جراح اجازه می دهد گرفتگی را رفع کند.

تعویض دیسک

روش جایگزین فیوژن و جوش زدن که در آن، دیسک آسیب دیده با دیسک مصنوعی تعویض می شود. تعویض دیسک در بیمارانی که مبتلا به دیسک دژنراتیو شدید هستند بسیار موثر گزارش شده است. دیسک دژنراتیو می تواند در کمر یا گردن به وجود بیاید و درد زیادی را برای فرد ایجاد کند

فیوژن ستون فقرات

روش جراحی که در آن دو مهره به هم جوش داده می شوند. این روش می تواند شامل استفاده از گرافت استخوانی به همراه و یا بدون استفاده از پیچ و دیگر ابزارها باشد. انواع مختلفی گرافت استخوانی وجود دارد که می تواند از بدن خود فرد و یا به صورت اهدایی مورد استفاده قرار بگیرد.

چرا فیوژن ستون فقرات انجام می شود؟

این اقدام درمانی بر روی دو دسته از افراد انجام م یگیرد: اولین دسته مربوط به افرادی است که در حوادث مختلف دچار آسیب در ناحیه ستون فقرات می شوند و دسته دوم افرادی هستند که در نواحی کمر و ستون فقرات درد به شدت زیادی را تحمل می کنند. در اینگونه مواقع پزشک با هدف ثابت نگه داشتن ستون فقرات چنین اقدامی را انجام می دهد تا از میزان درد بیمار بکاهد.

برای اینکار ابتدا لازم است پزشک تصویری کامل و واضح از نواحی ستون فقرات داشته باشد تا به آگاهی کامل از وضعیت بیمار برسد. بعد از بررسی های دقیق پزشک می تواند تصمیم قطعی برای اقدامات لازم بگیرد.  

جراحی باز در مقابل جراحی کم تهاجمی ستون فقرات

در گذشته، جراحی ستون فقرات به روش باز انجام می شد. بدین صورت که جراح از طریق برش طویلی به آناتومی ستون فقرات دسترسی پیدا می کرد. با این حال، پیشرفت های صورت گرفته در زمینه تکنولوژی امکان درمان مشکلات مربوط به ستون فقرات با کمترین میزان تهاجم را فراهم کرده است.

از آن جایی که در روش کم تهاجمی، نیازی به ایجاد برش طویل و یا دستکاری عضلات و بافت های اطراف ستون فقرات نیست، مدت زمان بستری بودن در بیمارستان و یا دوره نقاهت نیز به مراتب کمتر خواهد بود. در کل، هر چه میزان دستکاری بافت نرم کمتر باشد، درد بعد از جراحی نیز کمتر است.

بعد از جراحی ستون فقرات، حتما این موارد را رعایت کنید!

 • معمولا بعد از جراحی دیسککتومی و فورامینوکتومی، بیمار با درد و بی حسی در راه های عصبی روبرو می شود که علائم طی چند هفته برطرف خواهند شد.
 • دوره نقاهت جراحی لامینکتومی و فیوژن به مراتب طولانی تر است و معمولا سه تا چهار ماه طول می کشد تا استخوان ها به طور کامل ترمیم یابند.
 • در خصوص زمان بازگشت به فعالیت ها باید بگوییم، بهتر است از نشستن بیش از بیست تا سی دقیقه خودداری شود.
 • پوزیشن خوابیدن باید به گونه ای باشد که باعث بروز درد در کمر و پشت نشود.
 • بهتر است هنگام نشستن و یا راه رفتن، بریس پوشیده شود.
 • از خم کردن کمر باید خودداری شود. بلند کردن اجسام سنگین تا زمان بهبودی کامل ممنوع می باشد.
 • بیمار می تواند دو هفته بعد از جراحی، راه رفتن در مسافت های کوتاه را آغاز کند. به مرور، به مسافت پیاده روی باید افزوده شود.
 • یک تا دو هفته بعد از جراحی، بیمار می تواند روزی یک بار از پله ها بالا و پایین برود. البته به شرطی که منجر به بروز درد و ناراحتی نشود.
 • از انجام فعالیت هایی مانند شنا، دو و یا دیگر فعالیت های سنگین باید خودداری شود.
 • یکی از مهم ترین اقدامات، شرکت در جلسات فیزیوتراپی است تا از میزان درد کاسته شود و فرد سریع تر به زندگی عادی بازگردد.
 • در صورت بروز درد، بیمار می تواند از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کند.

دوران نقاهت بعد از عمل ستون فقرات

خیلی ها به جهت مراقبت های بعد از جراحی ، از عمل جراحی گریزانند !! این در حالی است که با مراقبت های پس از عمل که پزشک متخصص آنها را برای بیمار به طور کامل تشریح می کند، این دوره بسیار کوتاه تر خواهد شد. زمان بهبودی بیمار پس از جراحی به عوامل مختلفی وابسته است. شدت جراحت و آسیب وارده به ستون فقرات بسیار مهم است. شرایط جسمی بیمار و سایر بیماری هایی که ممکن است فرد از قبل داشته باشد، می تواند دوره نقاهت بیماری را افزایش یا کاهش دهد. معمولا در مواردی که آسیب به ستون فقرات در جوانی اتفاق می افتد، ازآنجائیکه فرد از سلامت جسمانی بالاتری برخوردار است دوره نقاهت بسیار کوتاه است.

شایان ذکر است دقت در انتخاب پزشک متخصص و متبحر و همچنین استفاده از تجهیزات پزشکی بروز در نتیجه عمل و همینطور روند بهبودی پس از جراحی بسیار اهمیت دارد.

شناخته شده ترین آسیب ستون فقرات چیست؟

شکستگی ستون فقرات به عنوان یکی از شناخته شده ترین آسیب و عارضه های ستون فقرات است. این عارضه به دو صورت مهم خود را نشان می دهد . یا تاثیرات مهمی بر نخاع یا عملکرد اندام میگذارد و یا صرفا شکستگی ستون فقرات باشد. نحوه درمان از بیمار به بیماری دیگر متفاوت است و کاملا به شرایط بیمار بستگی دارد. صحبتهای آقای دکتر تولایی را در این مورد بشنوید.

جراحی ستون فقرات کج

انحراف ستون فقرات یکی از مشکلاتی است که که دلایل بسیاری در ایجاد آن دخیل است. اسکولیوز یکی از انواع انحراف ستون فقرات است که طی آن ستون فقرات کج شده و به شکل کمان در می آید. اگر به این ناهنجاری رسیدگی نشود رفته رفته ستون فقرات به شکل اس لاتین (S) در می آید.

علائم انحراف ستون فقرات چیست؟

کج بودن ستون فقرات باعث ایجاد مشکلاتی در فرد می شود که عبارتند از:

 • شانه های غیر مقارن
 • عدم تعادل در راه رفتن
 • ایجاد حالت پستی بلندی در کمر
 • برآمدگی دنده ها در یک طرف سینه
 • تفاوت ظاهری آشکاردر بافت پوستی ناحیه ستون فقرات
 • نامتقارن بودن شکل باسن

چرا دچار کجی ستون فقرات می شویم؟

این عارضه دلایل متعددی دارد. چند دلیل شایع ایجاد کجی ستون فقرات :

 • عوامل ژنتیکی و مادرزادی
 • کسانی که دچار مشکلات عصبی هستند.
 • ابتلا به فلج مغزی
 • ایجاد مشکلات مهره شکاف دار

آیا بارداری می تواند موجب تشدید شرایط اسکولیوز شود؟

بارداری و انحراف ستون فقرات
بارداری و انحراف ستون فقرات

انحراف یک طرفه ستون فقرات یا اسکولیوز در هر سنی ممکن است رخ بدهد. خانم های بارداری که دچار این بیماری هستند باید مراقبتهای ویژه ای به خصوص در سه ماهه سوم بارداری خود داشته باشند.

در طول دوره بارداری با توجه به آزاد شدن انواع مختلف هورمون ها در بدن، رباط ها در بدن تحت تاثیر قرار گرفته و کمی سست می شود. در این شرایط احتمال ایجاد انحراف ستون فقرات بالارفته و مشکلاتی را در ناحیه کمر، لگن یا پا به همراه دارد.

چگونه از نقص ستون فقرات در جنین جلوگیری کنیم؟

پیشگیری از نقص ستون فقرات در جنین


اسپینا بیفیدا یک نقص یا بیماری مادرزادی است که در آن ستون فقرات به صورت صحیح شکل نگرفته است. این عارضه در زمان جنینی ایجاد می گردد. در این بیماری لوله عصبی که در نهایت ساختار های ستون فقرات را برای محافظت از نخاع ایجاد می کند، دچار نقص شده و انتهای آنها باز است. در این حالت ساختار لوله عصبی نمی تواند به درستی از نخاع و اعصاب محافظت کند.

پیشگیری های لازم برای محافظت از جنین در برابر نقص مادرزادی ستون فقرات:

 • مراقبتهای دوران بارداری اصلی ترین عاملی است که باید به آن توجه کرد.
 • مصرف مکمل ها و ویتامین ها و فولیک اسید در دوران بارداری بسیار حائز اهمیت است.
 • استفاده بی رویه از حام آب گرم و سونا ممکن است در تشکیل اندام جحنین تداخل ایجاد کند.
 • استفاده از یک رژیم غذایی مناسب که بتواند نیاز های جنین و مادر را به انواع مواد معدنی و ویتامین ها برطرف کند، باید مورد توجه قرار بگیرد.

فیلم جراحی ستون فقرات کج

پزشک با استفاده از نتایج رادیولوژی می تواند به تشخیص دقیقی از میزان کجی ستون فقرات پی ببرد. با استفاده از روش های درمانی غیر تهاجمی و بدون جراحی می تواند تا حد زیادی از مشکلات کجی ستون فقرات جلوگیری کرد. در مواد حادتر پزشک متخصص تشخیص می دهد که حتما نیاز به جراحی است. در این قسمت توجه شمارا به دیدن فیلم انیمیشنی از جراحی ستون فقرات کج جلب می کنیم.

آرتروز ستون فقرات

آرتروز یا اسپوندیلوز ستون فقرات بیماری است که در اثر بالا رفتن سن ایجاد می گردد. با بالارفتن سن ، مهره ها، مفاصل و همینطور رباط ها و دیسک های بین مهره ای تغییر پیدا می کنند و باعث ایجاد آرتروز در ناحیه ستون فقرات می شوند. شایع ترین علت پارگی دیسک گردن، بیماری های فرسایشی ستون فقرات است.

 • درد گردن که تا شانه، بازو و انگشتان ادامه می یابد.
 • محدودیت حرکت گردن (خشک کشدن گردن)
 • احساس گزگز شدن یا بی حسی در ناحیه گردن و شانه
 • ضعف و سستی در گردن، شانه یا انگشتان دست
 • احساس سردرد، سرگیجه و ازدست دادن تعادل

آرتروز مهره های میانی کمر:

 • درد در ناحیه بالا و قسمت میانی کمر
 • احساس خشکی کمر و بی حرکتی به خصوص در هنگام صبح
 • درد درهنگام خم و راست شدن کمر
 • خشکی و بی حرکتی کمر در هنگام صبح
 • احساس گزگز و بی حسی در ناحیه پایین کمر
 • احساس ضعف و سوزن سوزن شدن کمر یا پاها
 • درد سایاتیک پا که از ناحیه کمر نشات می گیرد.
 • درد ناحیه کمر که بعد از استراحت یا ورزش سبک کمتر می شود.

علائم آرتروز چیست؟

علئم آرتروز ستون فقرات

در مراحل اولیه بیماری علائم کمتری دیده میشود اما به مرور زمان و با پیشرفت این بیماری درد بیشتر شده و نواحی دیگر بدن  را نیز درگیر می کند. از شایعترین علائم آرتروز در ستون فقرات، کمر درد است که درد از انتهای کمر شروع میشود. اما با توجه به اینکه کدام قسمت از بدن درگیر شده است، علائم متفاوتی دیده می شود.

آرتروز ستون فقرات چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بیماری های ستون فقرات در ابتدا پزشک به معاینه فیزیکی بیمار می پردازد.علائم بیمار همچون درد، ضعف، بی حسی، خشکی حرکت و تمامی نشانه های بیمار را بررسی می کند. سپس اقدام به استفاده از روشهای تشخیصی متفاوت می کند.

بهترین راه تشخیص بیماری اسپوندیلوز، انجام رادیوگرافی با اشعه ایکس است. همچنینن استفاده از آزمایش خون برای تشخیص مبتلا نبودن بیمار به سایر بیماری ها و در موارد لزوم استفاده از MRI می توانند کمک کننده باشد.

بهترین روش های درمانی برای آرتروز ستون فقرات چیست؟

درمان آرتروز ستون فقرات معمولا با روشهای غیر جراحی به خوبی پاسخ می دهد.

روش های درمانی آرتروز

دارو درمانی

اولین اقدام پزشک پس از تشخیص آرتروز ستون فقرات تجویز دارو است. داروها در ابتدا با دوز پایین و به نسبت شدت عارضه تجویز می شود. پزشک با توجه به علائم بیمار از دوزهای مختلفی از دارو استفاده می کند و به بررسی بهبود شرایط بیمار می پردازد.

تزریق دارو در ناحیه اپیدورال

اگر داروها پاسخ خوبی ندهند و احساس درد همچنان در بیمار وجود داشته باشد، پزشک از تزریق دارو استفاده می کند. ناحیه اپیدورال غشایی است بین ستون فقرات و ریشه های عصبی پشت ستون فقرات. به این دلیل تزریق در این ناحیه انجام میشود که اعصاب اصلی بدن از این ناحیه عبور می کند و به سایر قسمت های بدن مثل پاها می رسد. استروئید که یک ماده ضد التهاب قوی است مستقیما به محل عصب ملتهب شده تزریق می شود.

تزریق در مفصل فاست

هنگامی که منبع درد مفاصل فاست باشد، تزریق در ناحیه فاست انجام میگیرد. مفاصل فاست برای حرکت ستون فقرات کمک کننده است و موجب ثبات ستون فقرات می شود. فرسایش ستون فقرات موجب التهاب این ناحیه و ایجاد درد می شود.

درمان های فیزیوتراپی و ورزش های آبی

انجام فیزیوتراپی در کنار دارو درمانی می تواند علائم بیمار را تاحد بسیار زیادی بهبود ببخشد. فیزیوتراپی به تسکین درد کمک می کند و باعث بالابردن آمادگی جسمانی و توانایی جسمی فرد می شود.

تمرینات ورزشی آبی فشار بر روی مفاصل را کاهش داده و اثرات خوبی را پدید می آورد. از جمله: کاهش چربی بدن، بهبود دامنه حرکتی بدن و بهبود روحیه فرد.

کاهش وزن

 کاهش وزن موجب کاهش فشار بر مفاصل لگن شده و فشار بر مفاصل را کاهش می دهد.

سرما درمانی

سرما درمانی باعث منقبض شدن رگ ها شده و منجر به کند شدن گردش خون می شود. در  نتیجه موجب کاهش تورم و درد می شود.

گرما درمانی

 برعکس سرما، گرما باعث افزایش گردش خون شده و به تسکین درد عضلات ومفاصل کمک شایانی می کند.

استفاده از گرما یا سرما با توجه به نظر پزشک و نتیجه حاصل از این روش های درمانی باید انجام گیرد.

ماساژ درمانی

ماساژ منظم ماهیچه ها می تواند اثرات مبسیار مطلوبی را برجای بگذارد. ماساژ دادن باعث کاهش تولید هورمون استرس کورتیزول می شود و سطح سروتونین را افزایش داده و موجب بهبود خلق و خو میشود.

تحریک عصب الکتریکی از طریق پوست-TENS

در این روش تحریک الکتریکی از الکترودها استفاده میشود. الکترودها به سطح پوست متصل شده و از آن برای انتقال جریان الکتریکی استفاده میشود. این کار باعث می شود سیگنالهای درد از بین برود و با ترشح اندورفین درد کاهش می یابد.

استفاده از مکمل های دارویی

مکمل هایی مثل ویتامین دی D، و اسیدهای چرب امگا3 می تواند بسیار کمک کننده باشد. ویتامین دی هم باعث تقویت استخوان ها شده و هم به عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک می کند. اسیدهای چرب امگا3 به کاهش التهابات بدن کمک می کند و باعث تقو.یت سیستم ایمنی بدن می شود.

استفاده از گردنبند و کمربند طبی

با درنظر گرفتن این نکته که کدام قسمت از ستون فقرات دچار آرتروز شده است، استفاده از کمربند و یا گردن بند طبی توصیه می شود. گردنبند طبی و کمربند طبی با محدود کردن دامنه حرکتی مفاصل به طور موقت به کاهش درد کمک کند. و از فشارآوردن به مهره ای ستون فقرات جلوگیری می کند.

آیا آسیب ستون فقرات درمان قطعی دارد؟

درمان آسیب ستون فقرات

بسته به شدت آسیب وارد شده به ناحیه ستون فقرات ، عوارض این بیماری متفاوت است. مسلما هرچه درگیری مهره ها بیشتر باشد، احساس درد نیز بیشتر است. عوامل مهمی وجود دارد که در روند درمان آسیب های ستون فقرات بسیار مهم هستند. این عوامل شامل:

شرایط جسمانی و سابقه پزشکی بیمار

محل دقیق ناحیه آسیب دیده

شدت آسیب وارد شده

نوع آسیب وارد شده

این موارد تاثیر مهمی در روند بهبودی و درمان قطعی فرد می گذارند. طبق گفته های آقای دکتر تولایی فلوشیب جراحی ستون فقرات از آمریکا، هم اکنون نه در ایران و نه در هیچ کجای جهان علم بشر آنقدر پیشرفت نکرده است که بتواند نخاع آسیب دیده را ترمیم کند اما قطعا آینده روشن با پیشرفت های علم پزشکی این مواردبعید و دور از انتظار نخواهد بود.

هزینه عمل جراحی ستون فقرات

هزینه عمل جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد. موقعیت مکانی و روش های جراحی و استفاده از تجهیزات پزشکی و تخصصی.

با توجه به شدت عارضه و میزان مشکلات بیمار ، پزشک متخصص از راه و روش های گوناگونی برای درمان مشکلات ستون فقرات استفاده می کند. به همین جهت نمیتوان یک راه درمانی را به همه افراد توصیه کرد. بنابراین هیچگاه اصرار بر انجام یک روش درمانی بخصوص نداشته باشید.

با مراجعه به یک پزشک متبحر فوق تخصص جراحی ستون فقرات، نگرانی های شما از انجام جراحی برطرف خواهد شد.

چه زمانی باید به جراح ستون فقرات مراجعه کرد؟

معمولا هنگامی که فرد دچار مشکلاتی در ناحیه پاها، کمر و یا گردن می شود؛ باید به بهترین فوق تخصص ستون فقرات مراجعه کند. پزشک با بررسی هایی اقدام به تشخیص بیماری می کند. در ابتدا توصیه هایی به فرد داده میشود و بیمار باید تحت مراقبت قرار بگیرد. درمان های غیر جراحی ستون فقرات معمولا در موارد بسیاری جوابگوست. درمان هایی مثل فیزیوتراپی، یا تزریق به ستون فقرات و توصیه هایی همچون ورزش های خانگی سبک. درصورتی که بدن بیمار به درمان های غیر جراحی پاسخ خوبی ندهد، راهی بجز جراحی  ستون فقرات باقی نخواهد ماند.

شما هم در ناحیه ستون فقرات احساس درد دارید؟ همین حالا مشاوره بگیرید!

بسیاری از افراد که از درد در ناحیه ستون فقرات رنج می برند نمی دانند باید به چه پزشکی مراجعه کنند؟ جراح مغز و اعصاب می تواند مشکلات ناشی از ستون فقرات را با استفاده از راه های تشخیصی به درستی متوجه شده و بیمار را برای سایر مراحل درمان راهنمایی کند. وجود شرایط کرونا و سختی رفت و آمد نیز در بسیاری از افراد ترس از رفتن به بیمارستان ها را ایجاد کرده است. یکی از بهترین راه ها برای صحبت با متخصصین استفاده از مشاوره آنلاین پزشکی است. برای اینکار تنها کافیست یک ثبت نام اولیه رایگان انجام دهید و با پزشک مورد نظر خود به صورت آنلاین مشورت کنید.

مشاوره آنلاین

کلیک کنید

سوالات متداول

در این قسمت به بررسی رایج ترین سوالات بیماران راجع به ستون فقرات می پردازیم.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
جراحی برای کمر درد

جراحی برای کمر درد

در این مقاله قصد داریم تا با جزئیات بیشتری در مورد عارضه کمر درد صحبت کنیم. این عارضه خود یک بیماری نبوده، بلکه به عنوان علائم  بیماری به شمار می رود. به طور کلی وجود درد در هر...

اسپوندیلوز ستون فقرات

اسپوندیلوز ستون فقرات

اسپوندیلوز ستون فقرات یک بیماری است مربوط به پارگی و فرسایش دیسک های ستون فقرات در ناحیه گردن، که مربوط به بالا رفتن سن است. همان طور که دیسک های کمر دهیدراته شده و کوچک می...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

8 Comments
 1. سلام جناب دکتر ،آرتروز گردن حتما با عمل خوب میشه؟ با فیزیوتراپی و ورزش چطور ؟ خوب نمیشه؟ لطفا کمک کنین من 21 سالمه و دکتر بهم گفته که آرتروز شدید دارم خیلی ناراحتم

  Reply
 2. سلام آقای دکتر
  من پارگی دیسک دارم به نظرتون با لیزر درمان میشه؟؟؟ لطفا راهنماییم کنید

  Reply
  • سلام اگر دیسکتون پاره شده باشه باید عمل جراحی باز انجام بشه لیزر نمی تواند کمک کننده باشد.

   Reply
 3. سلام دکتر خسته نباشید دخترم از بچگی تقریبا 12 سالگی در قسمت پایین ستون فقراتش همش احساس درد میکرد حالا که بزرگ شده و ازدواجم کرده تو نشستن بلند شدن خیلی درد داره میگن باید عمل بشه چیکار کنیم دکتر جان شهرستانم هستیم تهران نیستیم

  Reply
 4. میشه سوال منو جواب بدید
  انحراف کمر باعث درد شانه هم میشه؟؟
  حتما باید عمل کنم؟؟ میشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  Reply
  • سلام اگر میزان انحراف کمر کم باشد، نیاز به جراحی نیست. با ورزش های اصلاحی می توانید تا حد زیادی از بروز مشکلات جلوگیری کنید

   Reply
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *