دکتر قوام الدین تولایی » سیاتیک » نکاتی درباره درد سیاتیک
مدت زمان مطالعه۹ دقیقه

نکاتی درباره درد سیاتیک

سیاتیک عصب بزرگی است که از پایین کمر تا باسن و ران ها و پایین هر پا ادامه دارد. این عصب در هر دو پا وجود دارد. به طور کلی سیاتیک معمولاً در یک پا ایجاد مشکل می کند و برای فرد درد ایجاد می کند.

سیاتیک زمانی رخ می دهد که دیسک کمر یا خار استخوان یا تنگی کانال نخاعی باعث فشار وارد کردن به اعصاب شود. این مورد باعث ایجاد تورم و درد و بی حسی در بخش هایی از پا می شود.

گرچه درد مرتبط با سیاتیک می تواند بسیار شدید باشد، در اغلب موارد می توان با روش های غیر جراحی طی چند هفته به بهبود علائم بیمار کمک کرد. افرادی که به درد شدید سیاتیک مبتلا هستند، و ضعف شدیدی در پاهای خود دارند می توانند کاندیداهای مناسبی برای جراحی باشند.

علائم درد سیاتیک

درد که از بخش های پایینی ستون فقرات شروع می شود و از پشت پا تا پایین و پاشنه پا ادامه دارد، درد سیاتیک است. احتمال دارد که احساس کنید که درد در هر بخشی از این مسیر آزارتان می دهد. حتی درد می تواند در ناحیه ساق پا هم احساس شود.

درد می تواند به انواع مختلفی فرد را آزار دهد. از درد خفیف گرفته تا درد شدید و همراه با احساس سوزش. گاهی اوقات این درد می تواند مانند یک شوک الکتریکی باشد. زمانی که فرد سرفه یا عطسه می کند، این درد می تواند شدیدتر شود. نشستن های طولانی مدت می تواند به شدیدتر شدن درد منجر شود. معمولاً یک طرف بدن درگیر درد سیاتیک می شود.

برخی افراد بی حسی یا احساس مور مور شدن یا ضعف ماهیچه های پا یا کف پا دارند که می تواند از علائم آزاردهنده سیاتیک باشد. احتمال دارد که فرد در بخشی از پا احساس درد کند و در بخشی دیگر احساس بی حسی داشته باشد.

عصب سیاتیک
عصب سیاتیک

علل ایجاد درد سیاتیک

درد سیاتیک معمولاً زمانی رخ می دهد که اعصاب سیاتیک مورد فشار قرار گیرند. معمولاً دیسک کمر یا خار استخوان می تواند منجر به فشار به سیاتیک شوند. در موارد نادر اعصاب سیاتیک می تواند در اثر تومور یا تخریب ستون فقرات در اثر بیماری خاصی مانند دیابت، تحت فشار قرار گیرد و باعث ایجاد درد شود.

علل درد سیاتیک
علل درد سیاتیک

سیاتیک می تواند ناشی از علل مختلفی باشد که منجر به درد سیاتیک در قسمت های مختلف این رگ می شوند. در این مقاله قصد داریم به علل مختلف بروز سیاتیک اشاره کنیم. در ادامه 3 علت اصلی سیاتیک را توضیح می دهیم:

دیسک کمر

دیسک کمر می تواند فشار زیادی به ریشه عصب وارد کند. این مورد شایع ترین دلیل بروز سیاتیک است. حدود 1 تا 5 درصد از مردمان امریکا در طول زندگی خود به دیسک کمر مبتلا می شوند. دیسک ها به عنوان یک بالشت در بین هر مهره ستون فقرات عمل می کنند. فشار ستون فقرات می تواند باعث شود که مایع ژل مانند در بین مهره های ستون فقرات از بین بروند و منجر به ضعف در لایه بیرونی شوند. در افراد مبتلا به دیسک کمر، فشار به اعصاب سیاتیک وارد می شود. آسیب های ستون فقرات یکی از مشکلات شایعی است که بین افراد جامعه وجود دارد.

بیماری تحلیل دیسک

بیماری های تحلیل دیسک کمر باعث می شود که دیسک های بین مهره های کمر به طور طبیعی پاره شوند. پاره شدن این دیسک ها طول آن ها را کوتاه تر و باریک تر می کند و منجر به آسیب به اعصاب می شود. تنگی کانال نخاعی هم عارضه ای ناشی از این مورد است. تنگی کانال نخاعی منجر به آسیب به اعصاب سیاتیک می شوند.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی عارضه ای است که منجر به تنگی و باریکی ستون فقرات می شود. به این ترتیب فضای خالی ستون فقرات و اعصاب را کاهش می دهد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سیاتیک هستند:

 • سابقه آسیب در گذشته یا اکنون – سابقه آسیب به قسمت پایینی کمر یا ستون فقرات که فرد را در معرض درد سیاتیک قرار می دهد.
 • با افزایش سن به طور طبیعی شاهد پاره شدن و تحلیل رفتن بافت بین استخوانی و دیسک های کمر هستیم. بالا رفتن سن و سال می تواند فشار بیشتری به اعصاب وارد کند و خطر تغییر موقعیت استخوان ها، دیسک ها و تاندون ها را افزایش دهد.
 • اضافه وزن – ستون فقرات عمودی است و ماهیچه ها در اطراف آن قرار دارند. وزنی که در جلوی بدن خود تحمل می کنید را باید ماهیچه ها تحمل کنند. هرچه وزن بیشتر باشد فشار بیشتری به ماهچه ها وارد می شود. این مورد باعث می شود که تاندون های ستون فقرات کشیده و دردناک شوند.
 • ماهیچه های شکمی اگر ضعیف باشند احتمال بروز سیاتیک بیشتر است. هرچه این ماهیچه های شکمی قوی تر باشند می توانند حمایت بیشتری از قسمت پایینی کمر داشته باشند. قفسه سینه حمایت بهتری از قسمت پایینی کمر و عضلات دارد.
 • داشتن یک شغل با فعالیت فیزیکی زیاد – شغل هایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارند، خطر ابتلا به مشکلات پایین کمر را افزایش می دهند. همچنین شغل هایی که نیاز به نشستن های بلند مدت دارند منجر به افزایش خطر ابتلا به مشکلات کمری می شوند.
 • موقعیت بدنی نامناسب – زمانی که فرد از لحاظ بدنی متناسب است، باز هم می تواند به سیاتیک مبتلا شود. لازم است که هنگام بلند کردن وزنه و انجام فعالیت های ورزشی شدید موقعیت بدنی مناسب باشد.
 • ابتلا به دیابت – دیابت احتمال آسیب به اعصاب را افزایش می دهد. به این ترتیب شانس ابتلا به سیاتیک بیشتر می شود.
 • ابتلا به آرتروز که می تواند منجر به آسیب به ستون فقرات شود و اعصاب را در معرض خطر آسیب قرار دهد.
 • داشتن یک زندگی بی تحرک و نشستن های طولانی مدت و ورزش نکردن و عدم انجام حرکات کششی و ضعف ماهیچه ها می تواند احتمال بروز سیاتیک را افزایش دهد.
 • سیگار کشیدن – نیکوتین موجود در تنباکو می تواند منجر به آسیب به بافت ستون فقرات شود و ضعف ماهیچه ها را در پی داشته باشد. همچنین منجر به پارگی دیسک های کمر شود.
 • سن – تغییراتی که در اثر بالا رفتن سن روی ستون فقرات ایجاد می شود، مانند دیسک کمر و خار استخوان از شایع ترین دلایل ایجاد درد سیاتیک هستند.
 • شغلی که نیازمند چرخش بیش از حد کمر، بلند کردن اجسام سنگین و موتورسواری برای مدت طولانی باشد، نقش مهمی در ایجاد درد سیاتیک ایفا می کند. ولی شواهدی در این زمینه وجود ندارد.
 • نشستن های طولانی مدت – افرادی که به واسطه شغل یا دیگر مسائل به مدت طولانی در طول روز می نشینند و تحرک ندارند، به احتمال بیشتری به سیاتیک مبتلا می شوند.
درد سیاتیک
درد سیاتیک

پیچیدگی های مرتبط با درد سیاتیک

گرچه اغلب افراد بعد از مدت زمان مشخصی از درد سیاتیک رهایی می یابند، بدون اینکه درمان خاصی را دریافت کنند، ولی درد سیاتیک می تواند به طور بالقوه باعث ایجاد آسیب دائمی به اعصاب شود. در موارد زیر لازم است که به پزشک مراجعه شود:

 • از دست دادن احساس در پاها
 • ضعف در پاها
 • از دست دادن اختیار کنترل ادرار و مدفوع

پیشگیری از درد سیاتیک

شاید در همه موارد نتوان از بروز درد سیاتیک جلوگیری کرد ولی با راهکارهای زیر احتمال بروز درد سیاتیک را می توان کاهش داد:

 • ورزش کردن منظم – برای اینکه عضلات کمر را تقویت کنید، لازم است که توجه ویژه ای به عضلات شکمی داشته باشید. با تقویت عضلات شکمی و فیله کمر می توان وضعیت بهتری را هنگام نشستن داشته و از سیاتیک پیشگیری کنید.
 • وضعیت درستی را هنگام نشستن داشته باشید – زمانی که می نشینید و از عضلات پایینی کمر حمایت درستی می شود ( با قرار دادن یک حوله یا متکای کوچک در پشت کمر ) می توان از انحنای درست ستون فقرات اطمینان حاصل کرد. همچنین زانو ها و ران ها را کمی بالاتر نگاه دارید.
 • حرکات درستی برای بدن – در صورتی که برای مدت زمان طولانی می ایستید، یک پا را روی یک جعبه کوچک قرار دهید و گاهی اوقات پا را عوض کنید. زمانی که بار سنگینی بلند می کنید، اجازه دهید که عضلات پا در وضعیت درستی قرار داشته باشند. به نحوی که کمر صاف است، بلند و کوتاه شوید. تنها در قسمت زانوها خم شوید و کمر را صاف نگاه دارید. از بلند کردن اجسام سنگین و چرخش بیش از حد کمر خودداری کنید. در صورتی که مجبور به بلند کردن جسم سنگینی هستید، از فردی کمک بخواهید.

درمان درد سیاتیک

برای درمان درد سیاتیک می توان از دارو درمانی ( داروهای ضد التهاب، شل کننده عضلات، نارکوتیک ها و داروهای ضد افسردگی و ضد صرع ) کمک گرفت.

فیزیوتراپی نیز می تواند به بهبود درد شدید سیاتیک کمک کند. تزریق استروئید ها هم می تواند در برخی موارد به کاهش درد منجر شود. در برخی موارد که هیچ یک از روش های غیر جراحی نتیجه بخش نیستند، از جراحی برای درمان استفاده می شود.

سوالات متداول

سخن پایانی:

در این مقاله از سایت دکتر قوام الدین تولایی سعی کردیم نکاتی را در زمینه دردسیاتیک و همینوطر راه های درمانی آن بیان کنیم. دکترتولایی فوق تخصص جراحی ستون فقرات هستند که هم در بوشهر و هم در تهران در مطب خود در حال فعالیت و بهبود بیماران هستند. برای گرفتن وقت مشاوره به صورت آنلاین و همینطور تماس و راهنمایی از دکتر می توانید از مشاوره آنلاین ماوراطب دکتر استفاده نمائید.

منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sciatica/symptoms-causes/syc-20377435

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *