مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

دیسک گردن

دیسک گردن یکی از بیماری های شایع ستون فقرات است که معمولا با علائمی همچون درد در ناحیه شانه ، دست و کمر است. دردهایی مبهم که از ناحیه شانه و کتف ها ادامه می یابد و تا دست ها و انگشتان دست را در بر میگیرد.
بسیاری از افراد ممکن است در سوانح رانندگی، هنگام ورزش کردن یا کار کردن دچار مشکلات درر ناحیه گردن بشوند. حرکات و موقعیتهای بخصوصی می تواند این دردها را تشدید کند و علائم دیسک گردن را بیشتر و دردآور تر کند. راهکارهای درمانی جراحی و غیرجراحی برای این کار نیز وجود دارد که در این مقاله به شرح کامل آنها خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

دیسک گردن چیست؟

قبل از هرچیز بیایید ببینیم به چه چیزی دیسک گردن می گویند؟
دیسک گردنی یک پد نرم کننده و جذب کننده ضربه است که بین مهره های ستون فقرات گردنی (گردن) قرار دارد. ستون فقرات گردنی از شش دیسک گردن تشکیل شده است. با ساییدگی طبیعی که با افزایش سن همراه است ، ممکن است دیسک گردن شروع به انحطاط کند ، در حالی که برخی از بیماران حتی هیچ علائمی را تجربه نمی کنند. درد در ناحیه گردن ممکن است به خاطر دلایل مختلفی روی دهد. انحطاط دیسک، تنگی ککاال نخاعی ، مننژیت یا آرتروز .

در صورتیکه با مشکلات ناحیه گردن مواجه شدید فورا باید به پززشک متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات مراجعه کنید. با مشورت با یک جراح ستون فقرات می توانید ادامه مراحل درمانی موثری را پیش بگیرید و از پیشروی بیماری جلوگیری کنید.


علت فتق دیسک گردن چیست؟

روند پیری و ساییدگی ستون فقرات می تواند باعث ایجاد فتق دیسک در گردن شود. فتق دیسک همچنین می تواند در اثر فعالیت های مکرر یا آسیب به ستون فقرات ایجاد شود.

آیا می توانید فتق دیسک را به جای خود برگردانید؟

شایع ترین شاخص فتق دیسک زمانی است که درد به ساق یا بازو سرایت می کند. تمرینات کششی ویژه می تواند به تسکین درد فتق دیسک کمک کند. ورزش می تواند مانند یک خلاء عمل کند و مرکز دیسک را به جای خود برده و به تخلیه فشار روی عصب کمک کند. اما در بسیاری از موارد پس از ایجاد دیسک کمر موثرترین راه جراحی دیسک کمر است. که باید توسط جراح ستون فقرات انجام گیرد.

آیا فتق دیسک گردن جدی است؟

در برخی از بیماران ، فتق دیسک گردن می تواند باعث فشرده سازی نخاع شود ، جایی که مواد دیسک به نخاع فشار می آورد. این بیماری بسیار جدی تر است و ممکن است نیاز به برنامه درمانی تهاجمی تری داشته باشد.

فتق دیسک گردن چه حسی دارد؟

اگر فتق دیسک گردن دارید ، ممکن است دردی را احساس کنید که از بازوی شما و احتمالاً به دست شما تابیده می شود. همچنین ممکن است در هنگام چرخاندن سر یا خم شدن گردن احساس درد بر روی یا نزدیک تیغه شانه خود داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید (یعنی ماهیچه ها به طور غیر قابل کنترل سفت می شوند).


درمان دیسک گردن
درمان دیسک گردن

با وجود دیسک گردن از چه فعالیت هایی باید اجتناب کرد؟

درد ناحیه گردن میی تواند از دردهای کوچک شروع ششده و تا دردهای طولانی و گسترده تا ناحیه کمر و پاها ادامه داشته باشد. بنابراین بسیاری از فعالیت های روزانه می تواند منجر به افزایش فشار بر ناحیه دیسک شما شود.

ورزش سنگین

درحالی که همواره ورزش کردن به همه توصیه می شود اما از انجام حرکاتی که فشار زیادی را به مهره های ستون فقرات و گردن شما وارد می کند جدا باید بپرهیزید. فعالیت هایی مثل دویدن با سرعت، طناب زدن، استفاده از وسایل ورزشی و حرکات سنگین در باشگاه های ورزشی مثل پرس پا ، پرس شانه و….کشش های طولانی مدت و انجام حرکات یوگا برای کسانی که دچار مشکلات ستون فقرات و دیسک گردن هستند اصلا توصیه نمی شود. جراحی ستون فقرات برای خیلی از ورزشکارانی اتفاق می افتد که در حین ورزش دچار مشکلات ستون فقرات می شوند.

زیاد نشستن

نشستن های زیاد فشار بسیار بیشتری را بر روی دیسک های ناحیه ستون فقرات شما وارد می کند. به ویژه اگر در هنگام نشستن روی صندلی به سمت جلو حرکت کنید. ازآنجائیکه نشستن های طولانی برای خیلی ها غیر قابل اجتناب است با رعایت نکاتی م یتوانید وضعیت بدنی خود را در شرایط مناسب تری قرار دهید و فشار کمتری به ستون فقرات خود وارد کنید.

  • صاف بنشینید و شانه های خود را به سمت صندلی نگه دارید.
  • از یک بالش کوچک طبی برای محافظت بیشتر از کمر خود استفاده کنید.
  • اگر ساعت های طولانی پشت میز یا کامپیوتر قرار دارید. سعی کنید مرتبا حالت خود را تغییر دهید. و مدت زیادی را در یک حالت نمانید

جاروبرقی کردن و انجام امور خانه داری

کشیدن جارو برقی در منزل می تواند یک جرقه باشد برای روشن کردن یک درد بسیار بزرگ. در هنگام انجام فعالیتهای خانگی مثل جارو کشیدن سعی کنید کمر خود را صاف نگه داشته و تنها دسته جاروبرقی را حرکت دهید. برای سایر امور خانه مثل شستن لباس ها ، شستن ظرفها و غیره سعی کنید کارها را به مرور انجام دهید و عجله ای برای اتمام کار نداشته باشید.

بیل زدن برف یا باغبانی

انجام حرکات سنگین مثل بیل زدن باغچه یا برف روبیدن می تواند دیسک شما را تشدید کند. خم شدن به جلو و پیچ خوردن فشار زیادی را به گردن شما وارد می کند. سعی کنید از خم شدن های مکرر جلوگیری کنید.

و در انتها برای بررسی مشکلات دیسک کمر ، دیسک گردن و هرگونه آسیب به ستون فقرات می توانید به دکتر تولایی فوق تخصص ستون فقرات در بوشهر مراجعه نمائید. برای گرفتن مشاوره آنلاین دکتر نیز از طریق منوی بالای صفحه و یا کلیک بر روی این لینک اقدام نمائید.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان غیر جراحی دیسک کمر

درمان غیر جراحی دیسک کمر

دردهای ناشی از مشکلات دیسک کمر می توانند به قدری شدید باشند که، موجب ناتوانی فرد جهت انجام کارهای روزمره شوند. به گونه ای که فرد قادر به حرکت کردن و یا بلند شدن از جای خود نباشد....

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

فیزیوتراپی برای درمان کمردرد

یکی از روش های درمانی برای بهبود کمر درد، فیزیوتراپی می باشد که متشکل از نرمش ها، جریان های مکانیکی، تجهیزات مکانیکی و ... می باشد که به شدت عارضه و نوع آن بستگی دارد. به عنوان...

پیشگیری از دیسک کمر

پیشگیری از دیسک کمر

ستون فقرات یا کمر از یکسری استخوان ها به نام مهره های کمر تشکیل شده است که فرم ستونی فقرات را تشکیل می دهند. در بین این مهره های کمر پدهای بالشت مانند و گردی به نام دیسک قرار...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *