مدت زمان مطالعه۴ دقیقه

علل درد سیاتیک

سیاتیک می تواند ناشی از علل مختلفی باشد که منجر به درد سیاتیک در قسمت های مختلف این رگ می شوند. در این مقاله قصد داریم به علل مختلف بروز سیاتیک اشاره کنیم. در ادامه 3 علت اصلی سیاتیک را توضیح می دهیم:

دیسک کمر

دیسک کمر می تواند فشار زیادی به ریشه عصب وارد کند. این مورد شایع ترین دلیل بروز سیاتیک است. حدود 1 تا 5 درصد از مردمان امریکا در طول زندگی خود به دیسک کمر مبتلا می شوند. دیسک ها به عنوان یک بالشت در بین هر مهره ستون فقرات عمل می کنند. فشار ستون فقرات می تواند باعث شود که مایع ژل مانند در بین مهره های ستون فقرات از بین بروند و منجر به ضعف در لایه بیرونی شوند. در افراد مبتلا به دیسک کمر، فشار به اعصاب سیاتیک وارد می شود.

بیماری تحلیل دیسک

بیماری های تحلیل دیسک کمر باعث می شود که دیسک های بین مهره های کمر به طور طبیعی پاره شوند. پاره شدن این دیسک ها طول آن ها را کوتاه تر و باریک تر می کند و منجر به آسیب به اعصاب می شود. تنگی کانال نخاعی هم عارضه ای ناشی از این مورد است. تنگی کانال نخاعی منجر به آسیب به اعصاب سیاتیک می شوند.

تنگی کانال نخاعی

این عارضه منجر به تنگی و باریکی ستون فقرات می شود. به این ترتیب فضای خالی ستون فقرات و اعصاب را کاهش می دهد.

علل درد سیاتیک

علل درد سیاتیک

ریسک فاکتورهای سیاتیک

در موارد زیر شما بیشتر در معرض خطر سیاتیک هستید:

  • سابقه آسیب در گذشته یا اکنون – سابقه آسیب به قسمت پایینی کمر یا ستون فقرات که فرد را در معرض درد سیاتیک قرار می دهد.
  • با افزایش سن به طور طبیعی شاهد پاره شدن و تحلیل رفتن بافت بین استخوانی و دیسک های کمر هستیم. بالا رفتن سن و سال می تواند فشار بیشتری به اعصاب وارد کند و خطر تغییر موقعیت استخوان ها، دیسک ها و تاندون ها را افزایش دهد.
  • اضافه وزن – ستون فقرات عمودی است و ماهیچه ها در اطراف آن قرار دارند. وزنی که در جلوی بدن خود تحمل می کنید را باید ماهیچه ها تحمل کنند. هرچه وزن بیشتر باشد فشار بیشتری به ماهچه ها وارد می شود. این مورد باعث می شود که تاندون های ستون فقرات کشیده و دردناک شوند.
  • ماهیچه های شکمی اگر ضعیف باشند احتمال بروز سیاتیک بیشتر است. هرچه این ماهیچه های شکمی قوی تر باشند می توانند حمایت بیشتری از قسمت پایینی کمر داشته باشند. قفسه سینه حمایت بهتری از قسمت پایینی کمر و عضلات دارد.
  • داشتن یک شغل با فعالیت فیزیکی زیاد – شغل هایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین دارند، خطر ابتلا به مشکلات پایین کمر را افزایش می دهند. همچنین شغل هایی که نیاز به نشستن های بلند مدت دارند منجر به افزایش خطر ابتلا به مشکلات کمری می شوند.
  • موقعیت بدنی نامناسب – زمانی که فرد از لحاظ بدنی متناسب است، باز هم می تواند به سیاتیک مبتلا شود. لازم است که هنگام بلند کردن وزنه و انجام فعالیت های ورزشی شدید موقعیت بدنی مناسب باشد.
  • ابتلا به دیابت – دیابت احتمال آسیب به اعصاب را افزایش می دهد. به این ترتیب شانس ابتلا به سیاتیک بیشتر می شود.
  • ابتلا به آرتروز که می تواند منجر به آسیب به ستون فقرات شود و اعصاب را در معرض خطر آسیب قرار دهد.
  • داشتن یک زندگی بی تحرک و نشستن های طولانی مدت و ورزش نکردن و عدم انجام حرکات کششی و ضعف ماهیچه ها می تواند احتمال بروز سیاتیک را افزایش دهد.
  • سیگار کشیدن – نیکوتین موجود در تنباکو می تواند منجر به آسیب به بافت ستون فقرات شود و ضعف ماهیچه ها را در پی داشته باشد. همچنین منجر به پارگی دیسک های کمر شود.
بیشتر بخوانید
نکاتی درباره درد سیاتیک

منبع : https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12792-sciatica

Click to rate this post!
[Total: Average: ]
عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *