دکتر قوام الدین تولایی » کمر درد » کمردرد ناشی از وضعیت نادرست بدنی
مدت زمان مطالعه۳ دقیقه

کمردرد ناشی از وضعیت نادرست بدنی

فعالیت های روزمره معمولاً شامل ترکیبی از فعالیت ها مانند راه رفتن ، نشستن ، ایستادن ، خم شدن ، بلند کردن و دراز کشیدن است. عادات رایجی که ممکن است هنگام انجام این اقدامات صورت گیرد عبارتند از:

 • افتادگی در حالت نشسته روی صندلی یا کاناپه
 • در حالی که روی لپ تاپ کار می کنید و روی یک تخته خوابیده اید ، کتاب می خوانید
 • نشستن روی تخت و کار روی لپ تاپ
 • در هنگام نشستن های طولانی مدت قوز کنید
 • با یک دست و حرکات بلند بازو از جاروبرقی خود استفاده کنید
 • جوری بایستید که وزن بدن شما روی یک پا متمرکز شده است
 • بدون حمایت از سر و تنه به حالت خمیده راه بروید
 • با خم كردن پشت ، اجسام سنگین را از زمین بلند كنید

اگر از یک یا چند مورد از این وضعیت های نادرست استفاده کنید ، به احتمال زیاد کمردرد را تجربه خواهید کرد. کم تحرکی یا کمبود فعالیت بدنی می تواند باعث ایجاد استرس و درد بیشتر در ناحیه کمر شما شود.

کمردرد ناشی از وضعیت نادرست بدنی

کمردرد ناشی از وضعیت نادرست بدنی

اگر درد شما همزمان با شروع کار جدید ، استفاده از صندلی اداری یا اتومبیل جدید باشد ، پس از تغییر موقعیت فروکش کند و یا در ساعات خاصی از روز بدتر شود ، احتمال دارد که وضعیت بد بدنی دلیل این امر باشد.

چگونه وضعیت بد بدن باعث کمردرد می شود؟

 هنگامی که در وضعیت نادرست بدن هستید، مناطق مختلفی از بدن ممکن است در بافت عضلانی ، مفاصل ستون فقرات (ناحیه کمر) و دیسک ها فشار تجربه کنند. این تنش ها ممکن است به محض اصلاح وضعیت برطرف شوند و یا ممکن است به شدید شوند و ساختار آسیب دیده را به آرامی تضعیف کنند.

 • قوز طولانی مدت هنگام ایستادن یا نشستن می تواند باعث کشیدگی و دردناک شدن عضلات پشت و شکم شود ، خون رسانی آنها را کاهش داده و به آرامی سفتی و ضعف در تنه و کمر ایجاد می کند.
 • حالت نشسته بدون تکیه گاه، خمیدگی جلو را بر روی ستون فقرات ایجاد می کند. با گذشت زمان ، این خم شدن به جلو ممکن است بار دیسک های پایین ستون فقرات را ایجاد کند و باعث فتق شود.
 •  بلند کردن نادرست می تواند باعث فتق دیسک کمر شما شود ، که باعث می شود درد در کمر شما باشد و یا از طریق عصب نخاعی مجاور درد را به پای شما منتقل کند.
 • کار بر روی لپ تاپ یا مطالعه در حالی که روی شکم دراز کشیده اید ، می تواند باعث شود که کمر و ران شما بیش از حد گسترش یابد (به عقب خم شود) و باعث تغییر پویایی منحنی پایین ستون فقرات شود. برای حفظ وضعیت صحیح معمولاً تلاش کمتری نسبت به یک وضعیت نادرست لازم است. تغییر از حالت نادرست ممکن است به آگاهی و زمان نیاز داشته باشد.

عکس دکتر سید قوام الدین تولایی

دکتر سید قوام الدین تولایی

جراح مغز و اعصاب (نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات)

دکتر تولایی جراح مغز و اعصاب یا نوروسرجن و فوق تخصص ستون فقرات هستند.
ایشان دارای فلوشیپ جراحی ستون فقرات از امریکا (دوره ی تکمیلی جراحی ستون فقرات در دانشگاه پیتسبورگ آمریکا گذراندند ) هستند.

برچسب ها:
مقالات مرتبط
درمان کمردرد

درمان کمردرد

کمر درد یکی از شایعترین درد های استخوانی و اسکلتی است که سالانه افراد زیادی به آن مبتلا می شوند. کمر به علت پشتیبانی از ستون فقرات و همچنین تحمل وزن سر و باسن تحت فشار بیشتری...

درمان غیر جراحی دیسک کمر

درمان غیر جراحی دیسک کمر

دردهای ناشی از مشکلات دیسک کمر می توانند به قدری شدید باشند که، موجب ناتوانی فرد جهت انجام کارهای روزمره شوند. به گونه ای که فرد قادر به حرکت کردن و یا بلند شدن از جای خود نباشد....

8 راهکار مهم برای درمان کمردرد بعد از زایمان

8 راهکار مهم برای درمان کمردرد بعد از زایمان

کمردرد از دردهای بسیار شایع در میان افراد است که، می تواند به دلایل مختلفی بروز پیدا کند. انواع کمردرد متفاوت بوده و تشخیص نوع آن بسیار مهم است. یکی از معمول ترین دلایل کمردرد در...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 Comments
Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *